Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatan Kıbrıs… Sanırım herkesin kumarhane cenneti olarak gördüğü bu ufak geleceği belirsiz ada, daha uzun süre bu isimle anılmaya devam edecek. Akdeniz’in ortasındaki bu şirin ada gerçekten görülmeye değer.

1974 tarihinde Türklerin gördükleri zulümler yüzünden, Türkiye’nin askeri harekatı ile kurtarılan Akdeniz’in ortasındaki bu şirin ada gerçekten görülmeye değer. Hem deniz yolu ile hem de hava yolu ile ziyaret edebileceğiniz Kıbrıs; Girne, Lefkoşa, Gazi Magusa ve Karpaz Burnu gibi önemli turistlik merkezlere sahiptir.

Kıbrıs’ın en güzel şehri Girne’dir. Bir liman kenti olması, Deniz ulaşımının buradan sağlanması, tarihi Girne Kalesi ve Özgürlük Anıtının bulunmasından olsa gerek Yavru Vatanın en canlı şehridir Girne. Girne Limanı bir koy şeklinde olup deniz ulaşımının tamamı buradan gerçekleştirilir. Girne Kalesi de zamanında denizden gelebilecek saldırıları engellemek amacı ile inşa edilmiş olup, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Girne Kalesini ziyaret edip biraz dinlenmek istediğinizde, Limana inip buradaki lüks lokantalarda mükemmel deniz manzarası ile mükemmel bir yemek yiyebilir, ya da tekne ve yat kiralayıp denizin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

Özgürlük Anıtı denizden görülebilecek bir şekilde Kıbrıs çıkarmasında kullanılan araçların sergilendiği açık hava müzesinin yanında yer almaktadır. Ayrıca müze içerisinde yer alan, çok karmaşık bir yapıya sahip olan ve Kıbrıs çıkartmasını temsil eden bir heykel bulunmaktadır. Görülmeye değer bu heykel hakkında geniş bilgiyi sürekli yanında bulunan askerin gür sesi ile dinlemeniz mümkün.

Girne daha çok ünlü gazinoları ile tanınsa da, yeşil doğa yapısı, lüks otelleri ile özellikle İngiliz turistleri kendine çekmektedir. Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa, savaş zamanına dair birçok izler taşımaktadır. Sınır bölgesinde bulunan birçok evde, savaş zamanından kalma kurşun ve top izlerini görmeniz mümkün. Savaş öncesinde yaşanan dehşeti daha fazla hissetmek isterseniz size tavsiyem Barbarlık Müzesini gezmenizdir. Savaş zamanında Rumlarca katledilen Binbaşı Dr. Nihat İlhan’ın ailenin dramını sergileyen bu ufacık müze size Kıbrıs Harekatının ne kadar gerekli olduğunu gösterecektir. Ayrıca Lefkoşa’nın girişinde bulunan Girne Kapısı olarak adlandırılan kale gezilmeye değerdir. Ayrıca İstanbul’dakine benzer dört kapılı tarihi bir kapalı çarsısı ve birçok cami bulunmaktadır.

Ayrıca tek hava alanı olan Erden Havaalanı da Lefkoşa’da bulunmaktadır. Kıbrıs’ın belki de en şirin kenti Gazi Magusa’dır. Birçok lüks otelin bulunduğu şehir Kıbrıs’ın doğu sahillerinde bulunur. Özellikle Magusa Kalesi ve Salamis harabeleri görülmeye değerdir. Ayrıca Kıbrıs’ın en büyük üniversitesi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi de burada bulunmaktadır.

Kıbrıs’ta bulunan Beş Parmak Dağları birçok efsaneyi de içinde barındırır. Tarihi St. Hilarion kalesi bu dağların en yüksek noktasında kurulmuş olup, buradan tüm Kıbrıs’ı görmek mümkündür. Beş Parmak Dağları üzerinde olan diğer önemli eser de devasa boyutlarda olan ve gece de görünmesini sağlayan aydınlatma sistemi olan Türk ve Kıbrıs bayraklarıdır. Bu iki bayrak Lefkoşa’dan da görünmekte ve Rumlar tarafından çok tepki çektiği söylenmektedir.

Kıbrıs’ta bir tatil planınız varsa, ters trafiğe ve Mercedes marka taksilere hazırlıklı olun. Ama en fazla dikkat etmeniz gereken denize girdiğinizde su yutmamanızdır. Yoksa tuz oranından dolayı zehirlendiğinizi düşünebilirsiniz.

Oy Ver

 
Oy: 11
 
Puan: 7.8
 
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Yorumlar

:: Yazı Bilgisi ::
Toplam Oy: 11 • Puan: 7.8 • Oy Ver
Toplam Yorum: 0 • Yorum Yaz
:: Yazıyı Paylaş ::
:: Blog Bilgisi ::
Gezi Rehberi
Gezi Rehberi - Gezelim, Görelim...

:: Diğer Yazılar ::
:: Editör Tavsiyesi ::
reklam veriletişim • 2021 YazarOkur Blog