Ay Hakkında Bilmediğimiz İlginç Bilgiler

Bir zamanlar Amerika ile Rusya arasında yaşanan soğuk savaş uzay programlarına da yansımış, iki ülkenin bu anlaşmazlığı uzay programlarında hızlı bir gelişmenin yaşanmasına neden olmuştu. Ruslar uzaya ilk insanı gönderirken Amerikalılar da bunun üzerine iyice gaza gelip dünyanın uydusu Ay’a ilk insanı gönderdiler. Tabi iki ülkede zamanla bu yarışın getirisinden çok götürüsünün olduğunu anladılar ve uzay programları durma noktasına geldi ama insanlar için Ay’ın gizemi hep değerini korudu.

Ay hakkında aslında bilmediğimiz bilgiler çok fazla ama bazıları gerçekten oldukça ilginç. Örneğin NASA Ay’a ilk insanı gönderdiğinde oraya Amerikan bayrağı dikmişlerdi. Hatta havasız ortamda bayrağın dalgalanması nedeni ile birçok kişi Ay’a ayak basmanın bir kurgu olduğunu iddia etmişti. İşte o ünlü bayrak eğer hala dikili duruyorsa Güneş yüzünden bembeyaz olması gerekiyor. Bunun nedeni ise dünyamızın atmosferi sayesinde korunduğu zararlı Güneş ışıklarının atmosfersiz olan Ay’da bayrağı renklerinden arındırıp beyaza dönüştürmesi.

NASA Ay’a bayrak dışında birçok şey bıraktı ama bunlardan en ilginci o zamanlar yarışa giriştikleri Rusların uzaya ilk insan olarak gönderdikleri Yuri Gagarin anısına bıraktıkları madalya olsa gerek. Sanırım devletler birbirlerini yeseler bile bilim adamları birbirlerine olan saygıyı görmezden gelmiyorlar. Yuri Gagarin madalyası halen Ay yüzeyindeki yerini koruyor.

Aslına bakarsanız Ay’a yapılan yolculuklar vasıtası ile Ay’da bırakılan gerek eşya gerekse roket atıklarının toplamda 2 buçuk tonu bulduğu tahmin ediliyor.

Tabi NASA Ay’a gittiğinde bir şeyler bıraktığı gibi gelirken de bir şeyler getirdi. Tabi getirebilecek sadece kaya olduğu için çok fazla sayıda Ay taşını dünyaya taşıdılar. Fakat bu taşlar zamanla ortadan kayboldu. Kimilerine göre aslında hayat barındıran bu taşlar kendiliğinden kaçtılar, kimilerine göre ise koleksiyonculara yüksek fiyatlara satıldı. Öyle ki bu taşlardan bir tanesi açık arttırma ile yarım milyon dolara bile satıldı. Yani dünyamızın birçok noktasında Ay’dan gelen taşlarla dolu ve bunlar ya koleksiyoncular vasıtası ile ya da bazılarının iddia ettiği gibi kendi ayakları üzerinde dünyayı dolaşıyorlar.

Ay ile ilgili en ilginç bilgilerden biri ise Ay’dan yansıyan ışıklarında dünyada gökkuşağına neden olduğu. Evet, Ay yüzeyinden yansıyıp dünyaya gelen Güneş ışıkları bazen gökkuşağına neden oluyor fakat bu ışıklar çok zayıf olduğu için insanların çıplak gözle bunları görmeleri ya da normal gökkuşağı kadar renkli olmadıkları için gördüklerinin de gökkuşağı olduğunun anlamaları pek mümkün değil.

Ay ile ilgili en acı bilgi ise her yıl Ay’ın Dünyadan biraz daha uzaklaşması. Evet, her yıl Ay Dünyadan yaklaşık 4 santimetre (3.78cm) uzaklaşıyor. Bunun anlamı çok uzak zamanlarda insanların gökyüzüne baktığında Ay’ı normal yıldızlar gibi görecek olmaları.

Oy Ver

 
Oy: 38
 
Puan: 6.5
 
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Yorumlar

 Yorum sonuncu bilgiye bayildim..ben ayın bizden uzaklastigini bilmiyodum..4 sm sonralar ayın gercektende bizden cokk uzk olmasina sebeb ola bilirr..eger ayda oksijen olsaydı bizler belkide suan ayda yasiyoduk.ayı yildiz gibi gormek cokk guzel bi manzara olur..ama bence simdiden ayin simdiki fotolarini cekmek lazim ki sonralar ay kuculdugunde cocuklarimiza zamaninda ay boyle buyuk oldu sonra kuculdu diye bilelim:)).son 1-2 gunde bi haber cikti yer kendi hizini yavaslatiyorr dedi..buda 3 yildan sonra 1 dakikanin 61 saniye olmasina sebeb ola bilirr.
gercekten cokk ilginc bilgilerdii..tesekkurlerr
***

23-06-2015 09:58

Berfin Yorum
arkadaş
ekle
bilgiler için tesekurler

Berfin • 21-05-2016 15:50

:: Yazı Bilgisi ::
Toplam Oy: 38 • Puan: 6.5 • Oy Ver
Toplam Yorum: 2 • Yorum Yaz
:: Yazıyı Paylaş ::
:: Blog Bilgisi ::
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?

:: Diğer Yazılar ::
:: Editör Tavsiyesi ::
reklam veriletişim • 2021 YazarOkur Blog