E-Posta’nın Doğuşu – Ray Tomlinson

Her gün kullandığımız, olmazsa olmazlar arasına yer alan e-postanın nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

E-posta aslında bizlerin boş iş olarak tanımladığımız bir emeğin sonucunda ortaya çıktı. Hani bazen merak edip bir şeyler denemek isteriz ama başkaları tarafından bunlar boş işler olarak görünür ya. İşte e-posta da bu şekilde ortaya çıktı.

1971 yılında Ray Tomlinson bir teknoloji şirketinde çalışan sıradan bir insandı. Bugünün internetinin temelini oluşturan ARPANET üzerinde kendi tabiri ile boş bir iş üzerinde uğraşmaya başladı. Onun amacı ARPANET üzerinden birbirine bağlı iki bilgisayar arasında mail alışverişi yapmaktı. Başarmaya çalıştığı tek amaç bir bilgisayardan diğerine mesaj gönderebilmekti. İki bilgisayarı yan yana koyup birinden diğerine mesaj gönderebilmek için uğraştı ve bunu da başardı. Ama bunu gizli bir şekilde yapmak zorunda kaldı çünkü çok boş bir uğraş olduğunu düşünüyordu ve ortaya çıkması durumunda işten kovulacağını sanıyordu. Bu yüzden aslında tam olarak tüm dünyayı değiştirecek bir yeniliğe imza attığından haberi yoktu.

Ray Tomlinson’un e-posta adreslerinde @ işaretini kullanmasının hikayesi de e-postayı yaratması kadar ilginç. Bu işareti seçmesinin aslında iki nedeni var. Birincisi çok az kullanılan ve göze hoş gelen bir sembol olması. Fakat asıl neden kullandığı klavyenin hemen başında olan sembol olması.

Bugünlerde işverenler çalışanların iş stresinden uzaklaşıp yeni bir şeyler denemesine pek sıcak bakmıyor. En son Google’un işçilerine haftanın bir gününü kendi fikirleri üzerinde çalışmasına izin verdiği söyleniyordu ama kendi içinde bu mühendisin bunu yalanlaması ile bunun da gerçek olmadığı ortaya çıktı ama görünen o ki bu tarz iş dışı aktiviteler bazen tüm dünyayı değiştirebiliyor.

Oy Ver

 
Oy: 8
 
Puan: 7.8
 
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Yorumlar

:: Yazı Bilgisi ::
Toplam Oy: 8 • Puan: 7.8 • Oy Ver
Toplam Yorum: 0 • Yorum Yaz
:: Yazıyı Paylaş ::
:: Blog Bilgisi ::
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?

:: Diğer Yazılar ::
:: Editör Tavsiyesi ::
reklam veriletişim • 2021 YazarOkur Blog