NASA ve icatları

Son zamanlarda NASA(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) bir çok alanda atılım yapıp, Mars dahil güneş sistemindeki tüm gezegenlere uzay aracı gönderince Türkiye’de bir alay konusu oldu. Bize has olan bizim yapamadığımızı başkası yaptığında bunu küçümsemeye giden tavrımız NASA konusunda hat safhaya çıktı diyebiliriz. Hepimiz NASA’yı sadece uzay ile ilgili bir kuruluş zannediyoruz ve bu yüzden gereksiz görüyoruz fakat NASA günümüzde kullandığımız birçok icadında yaratıcısı olduğunu biliyor musunuz?

Gelin NASA’yı küçümseyenlerin, nasıl onun yarattığı icatları her gün kullandığına ve dahası hayatlarını NASA’ya borçlu olduklarını inceleyelim.

NASA yaptığı en can alıcı icat hastanelerde hastalıkların erken teşhisinde kullanan ve bu yüzden bir çok hayat kurtaran CAT tarayıcı dediğimiz tomografi makinesidir. Simit gibi oval olan ve günümüz en ölümcül hastalığı olan kanserin erken teşhis edilip geç olmadan tedavi uygulanmasının başlamasını sağlayan bu araç NASA tarafından icat edilmiştir.

Bunun dışında günlük hayatımızda nereye baksak bir NASA icadını görmek mümkün. Örnek olarak kablosuz araçların temeli NASA sayesinde atılmıştır. El süpürgeleri yada ev aletlerinin kablosuz olanlarının ilkleri Ay’a insan gönderme projesi dahilinde icat edilmiş ve daha sonra insanoğlunun kullanımına sunulmuştur.

Bunun dışında elinizde tuttup hava yaptığınız cep telefonları gibi küçük elektronik cihazların çalışmasını sağlayan microchip’ler de NASA’nın icatlarındandır.

Bekarların ev yemeği olan donmuş yemeklerin temeli de NASA’ya dayanır. Son zamanlarda bebeklerin daha sağlıklı olmasını sağlayan zenginleştirilmiş bebek yemekleri NASA’nın ürettiği ve astronotları beslediği yiyeceklerdir.

Sıcak soğuk demeden evinizi aynı ısıda tutmaya yarayan yalıtım özelliğini NASA’ya borçlusunuz. Evinizde sıcacık oturup oyun oynadığınız Joystick, mükemmel görüntü sağlayan LED televizyon, oturduğunuz yada yattığınız yerdeki konforu sağlayan koltuklardaki köpük, evde yangın çıktığında sizin daha haberiniz olmadan dumanı tespit eden ve gelişmiş versiyonlarında olduğu gibi direk olarak itfaiyeye haber veren duman detektörü hep NASA’nın ürünleri.

Çocukların takmaya utandığı diş tellerini saydam görünmez hale getiren, kulak termometresini de NASA ortaya çıkartmıştır.

Son zamanlarda özellikle Ortadoğu ve güneydoğuda moda olan güneş panellerini NASA icat etmiştir. Vücut ısısını koruyan termik elbiseleri, içme suyunu filtreleyen su filtrelerini, ısı yalıtımı sağlayan battaniyeleri, su tabancalarını, itfaiyecilerin hayatını kurtaran yanmaz elbiseleri, spor salonlarında gördüğünüz birçok spor aletini hep NASA’nın icatlarından ortaya çıkmıştır.

Son zamanlarda Güneydoğu Anadolu’da kullanmak zorunda kaldığımız yer mayınlarını tespit eden cihaz da NASA’nın bir ürünüdür.

NASA şimdiye kadar gelmiş geçmiş en yenilikçi kurumlardan bir tanesidir. Her ne kadar biz onları sadece uzay aktiviteleri ile tanısak da aslında günlük hayatımızın her yerinde onların katkılarını görmek mümkün.

Oy Ver

 
Oy: 19
 
Puan: 7.8
 
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Yorumlar

TäzeGül Yorum
arkadaş
ekle
çok güzel yazıymış

TäzeGül • 04-02-2015 17:31

curcuna Yorum
arkadaş
ekle
güzel ve ilginçmiş

curcuna • 15-10-2015 00:37

:: Yazı Bilgisi ::
Toplam Oy: 19 • Puan: 7.8 • Oy Ver
Toplam Yorum: 2 • Yorum Yaz
:: Yazıyı Paylaş ::
:: Blog Bilgisi ::
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?

:: Diğer Yazılar ::
:: Editör Tavsiyesi ::
reklam veriletişim • 2021 YazarOkur Blog