Newton ve kafasına düşen Elma

Okul döneminin en fazla dalga geçilen konularından bir tanesidir. Fizik derslerinde sürekli Newton ismini duyarız ve bulduğu şeyleri öğrenmeye çalışırız. Fakat kafasına elma düşünce yer çekimini bulmuş dendiğinde güleriz ve bunu bilgiden çok şansa ve küçümsemeye vururuz. Elma ağacının altında oturacaksınız ve kafanıza elma düşecek ve bunun sayesinde dünyanın sayılı bilim adamının arasına gireceksiniz ve herkes sizi konuşacak. Aslında bu bizim eğitim sistemimizin ne kadar kötü yönlendirildiğinin de göstergesi. Bu tarz bilgiler ile işin aslını sunmak yerine sırf başkası yaptığı için küçümsemeye vurmanın sonucu bu.

Gelin şimdi işin gerçeğini öğrenelim. Birincisi Newton mükemmel zekası sayesinde gelmiş geçmiş en iyi bilim adamı kabul edilir. Öyle ki Einstein ile karşılaştırılır ve dönemin imkanları ile yaptıkları karşılaştırıldığında Einstein’dan bile daha iyi olduğu kabul edilir. Bize buldukları hep basit olarak sunulduğu için küçümseriz ama aslında çevrenizdeki her şeyi bir anlamda onun buluşlarına borçlusunuz.

İkincisi Newton hiç bir şeyi şans eseri bulmamıştır ve kafasına elma düşme ile yer çekiminin bulunması saçmalıktan ibarettir. Yer çekimini gerçek anlamda Newton bulmamıştır ve ondan öncede bu kavram zaten vardı. Newton sadece yer çekimini daha iyi anlamamızı ve hesaplamamızı sağlamıştır. O küçümsediğimiz kafasına elma düşme olayı olmasa belki bugün insanoğlu yüzyıllarca geride olacaktı. Nasıl mı?

Newton mükemmel bir bilim adamıydı ve bulduklarını anlatmak sayfalar sürer. Fakat benim anlatmak istediğim elma konusu. Newton, bahçeli ve bol ağaçlı bir kasaba evinde büyür ve yıllar sonra bu eve geri döndüğünde en büyük zevki ağacın altında oturup bilimsel çalışmalar hakkında düşünmektir. Yine böyle bir günde elma ağacının altında oturup bilimsel çalışmalarına kafa yorar. Tam o sırada bir elma dalından Newton’un önüne düşer ve Newton’un aklına bir soru takılır. Elma’nın düşme hızını merak eder ve bunu araştırmaya başlar. Kendisinden önce yer çekimini bulanlar bunu basit bir matematiğe indirgemiştir. Diyelim ki elma 10 metreden iki saniyede yere ulaşıyorsa elmanın hızı saniye 5 metre kabul edilmiştir. Newton bunu kabul etmez ve elmanın her noktadaki hızını bulmaya karar verir. Sonunda elmanın git gide daha da hızlanarak yere ulaştığını bulur. İşte bu matematik dünyasında devrim yaratır. Nasıl yani derseniz ileri matematik olarak bilinen calculus, integral, türev gibi kavramlar başınızda ağrıya neden oluyor değil mi? İşte bunların yaratıcısı bir elmanın her noktada hızını hesaplayarak bunu formüle vuran Newton’un ta kendisidir. Fakat Newton bununla kalmadı ve bu eğimli grafik formülünü birçok alana uyguladı ve uygulanmasını sağladı. Yine nasıl mı?

Dünya ve tüm gezgenlerin güneş etrafında nasıl döndüğünü, ayın dünyanın etrafında hangi açılar ile döndüğünü, uzaya gönderdiğimiz uyduların dünya çevresinde nasıl kaldığını, uzaya gönderilen gözlem uydularının hangi rotayı takip edeceği gibi birçok hesaplamanın temeli Newton’dan gelir ki zaten gezegenlerin güneş çevresinde rotalarını matematik formülüne döken ilk kişi kendisidir ve bunu bir elmanın yere nasıl düştüğünü hesaplayarak bulmuştur.

Siz siz olun, Newton’un kafasına elma düştü diye yer çekimini bulduğunu küçümsemeyin. Çünkü ileri matematik ile karşılaştığınız da ve ter döktüğünüzde unutmayın ki onun temeli yere düşen bir elmadan geliyor...

Oy Ver

 
Oy: 93
 
Puan: 6.7
 
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Yorumlar

 Yorum bu ilginc bilgi diyilde harika hatta dev harika bi bilgi olmus.oncelikle bu blog yazisini yazan arkadasa dev tesekkurler..hayatta en cokk sevdigim iki fizik einstein ve newton..artik evde o kadar cokk newtondan konustum ki evdekiler bile bikti benden..newton ve enisteinnin ozel hayatini bile arastirdim..bu yuzdende bu bog yazisi ilgimi cekti.gecenlerde ay ilgili ilginc bilgi okumustum simdi ise newtonla ilgili..
newton ve kafasina dusen elma ile ilgili daha once kucuk arastirma yapmistim..gercektende cokk haklisin ki ogretmen soylediginde cokk gulmustum ne yani elma sayesinde mi bulmus yer cekimini demistim.sonra anladim ki enistein derslerinden nasil 2 aliyomussa,newtonda yer cekimini elma sayesinde oyle bulmus..elma her kes tarafindan bilinen bi meyve ve bahcede cokk meyve agaci ola bilir ki her kes tarafindan akillarda kalsin diye bu meyveyi kullandilar.ben bildigim kadariyla elma newton uyurken dusmus basina.kesin biz olsaydik o gun sinirlerimiz tepemizde olurdu ki newton yer cekimini bulmus..neyse
bu konuda cok yorum yapmak isterdim..cunki anlat anlat bitmeyen bi konu..tekrar tesekkurler.
***

06-07-2015 20:49

 Yorum rica ederim
bu bilgiler çok işime yarayacak ^_^

21-02-2017 20:48

 Yorum güzel olmuş

23-11-2018 09:54

:: Yazı Bilgisi ::
Toplam Oy: 93 • Puan: 6.7 • Oy Ver
Toplam Yorum: 3 • Yorum Yaz
:: Yazıyı Paylaş ::
:: Blog Bilgisi ::
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?

:: Diğer Yazılar ::
:: Editör Tavsiyesi ::
reklam veriletişim • 2021 YazarOkur Blog