Kuş Beyinli ve Posta Güvercini

En fazla kullanılan hakaretlerden biridir, Kuş Beyinli! Fakat bunu sadece kuşları tanımayan insanlar hakaret olarak kabul ediyor ve işin gerçeğini bilenler için bu bir anlamda iltifattır. Her ne kadar kuş beyinli dememizin nedeni kuşlarının beyinlerinin çok küçük olması nedeniyledir fakat kuşların sahip olduğu zekanın beyine olan oranı hesaplandığında insanlardan daha yüksek bir oran ortaya çıkar. Özellikle kargalar dünyadaki en zeki hayvanlardan bir tanesidir ve aşağıladığımız, küçük gördüğümüz kargalar bir nevi bizlerden çok daha zekidirler. Güvercinler için de durum pek farklı değildir fakat onların zekası farklı bir açıdan gelmektedir.

Filmlerde hep görürüz posta güvercinlerini. Ayaklarına bir mesaj takarlar ve güvercin o mesajı ilgili kişiye ulaştırır. Mesajın kime gittiğini bilmeden o posta güvercinleri mesajları nasıl ulaştırır hiç düşündünüz mü? Hazır kuşların zekasından bahsetmişten size posta güvercinlerinin nasıl bunu başardığını anlatmak istiyorum.

Posta güvercinleri mükemmel bir yön bulma duyusuna sahiplerdir. Öyle ki 1800 kilometreye kadar kaybolmadan gidecekleri yere gidebilirler. Bunun anlamı Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna bir posta güvercini gönderebilirsiniz demek. Peki gidecekleri yeri nasıl biliyorlar derseniz işte burası filmlerde gösterilenden çok farklı. Güvercinler sadece iki noktaya bu şekilde gidebiliyorlar. Bunlardan ilki yuva olarak kabul ettiği yerdir. Güvercin yetiştirenlerin ilk yaptıkları güvercinlerini belli bir süre aynı yerde tutmaları ve orayı yuva kabul etmelerini sağlamaktır. Ondan sonra zaten güvercini bıraktığınızda bir şekilde yuvasını her zaman bulur. Posta güvercinleri de kendisini nereye bırakırsanız bırakın yuvalarını bir şekilde bulurlar. İkinci nokta ise yiyecek noktasıdır. Yine güvercin yetiştiricilerinin en korktukları şey güvercinlerinin farklı bir yiyecek noktası bulması sonrası kaçıp gitmeleridir. Bu yüzden onları hiçbir zaman yiyeceksiz bırakmazlar. Güvercinler düzenli yiyecek buldukları noktaları ikinci yuvaları gibi kabul ederler. Yani bir posta güvercini gönderecekseniz göndereceğiniz adres bu iki noktadan biri olması gerekiyor. Eğer siz iki noktadan birinde değilseniz de mesaj ilk olarak güvercinin yuvasının olduğu nokta olacaktır.

Oy Ver

 
Oy: 14
 
Puan: 8.4
 
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Yorumlar

:: Yazı Bilgisi ::
Toplam Oy: 14 • Puan: 8.4 • Oy Ver
Toplam Yorum: 0 • Yorum Yaz
:: Yazıyı Paylaş ::
:: Blog Bilgisi ::
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?
ilginç bilgiler - bunları biliyor musunuz?

:: Diğer Yazılar ::
:: Editör Tavsiyesi ::
reklam veriletişim • 2021 YazarOkur Blog