Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Sözü fazla uzatıp arama motoru optimizasyonu nedir sorusunu açıklayacak değilim. Eğer Google bunu seviyor böyle yapalım demek yerine ziyaretçilerim bunu beğeniyor böyle olsun diyorsanız doğru olan arama motoru optimizasyonunu yapıyorsunuz demektir.

Gelin hep birlikte arama motorlarının nelere dikkat ettiklerine detaylı olarak göz atalım.

Domain isminde nelere dikkat etmemiz gerekir

Yıllardır yapılan en büyük tartışmalardan biri domain isminin marka olabilecek bir isim mi yoksa anahtar kelimeleri içeren bir isim mi olması gerektiğidir. Eğer anahtar kelimeler içeren bir domain isminiz varsa size link verenler büyük ihtimal domain ismini kullanacağı için o anahtar kelimelerde otomatik olarak değer kazanıyorsunuz. Marka olabilecek Google gibi isimlerde bu mümkün olmadığı için yıllardır herkes anahtar kelimeleri içeren domain isimlerini aldı ve artık neredeyse bulmak mümkün değil.

Google son yaptığı Penguen güncellemesi ile birlikte aslında buna az da olsa son verdi. Çünkü Google artık sadece linkteki kelimelere bakmıyor. Önceden eğer biri size SEO diyerek link verdi ise SEO kelimesinde otomatik olarak değer kazanıyordunuz. Google'un son algoritma güncellemesi ile artık değer algoritması da değişti. Google artık sadece linkteki anahtar kelimeye değil, linkin verildiği sayfanın ve web sitesinin genelde içerdiği ilgili anahtar kelimelere bakıyor. Yani eğer "kurabiye nasıl yapılır" içerikli bir sayfadan araba sitesine link alırsanız araba kelimesi yerine kurabiye kelimesinde değer kazanabilirsiniz. Bu yüzden domain isimlerinde artık yeni moda akılda kalıcı kısa isimler.

Microsoft'un arama motoru Bing halen domain ismindeki anahtar kelimelere çok büyük ağırlık veriyor. Bunu da göz önüne katmayı unutmayın.

Son olarak çok uzun ve üçten fazla anahtar kelimelerden oluşan domain isimlerinden kaçının. Bu tür domain isimleri otomatikman arama motorları tarafından şüpheli olarak görünür.

Domain yaşı

Hayatta olduğu gibi web sitelerinde de tecrübe artı kredi sağlıyor. Arama motorlarının güzünde, 10 yıllık bir site her zaman yeni bir siteden daha itibarlıdır. Bu yüzden yeni bir isim almak yerine zaten mevcut bir web sitesini de satın alabilir ve yarışa birkaç adım önden başlayabilirsiniz. Alacağınız domain isminin sicilinin temiz olmasına dikkat edin.

Domain kayıt süresi

Bu aslında tamamen bir efsane diyebiliriz. Gerçekliği henüz kesinleşmedi fakat Google çalışanları bu soruya net bir cevap vermekten kaçınıyorlar. O yüzden domain ismini bir yıllık kayıt ettirmek yerine beş yıllık kayıt ettirirseniz bir şey kaybetmezsiniz fakat belki kazancınız olabilir. Uzun süreli kaydedilen bir domain ismi kalıcı olacağının sinyalini verdiği için arama motorlarının gözünde az da olsa ekstra kredi alabilir.

Host ülkesi

Benim açımdan biraz saçma fakat Google tarafından sürekli tavsiye edilen web sitesinin hitap ettiği ülkenin içerisinde bir Host firmasında barındırılması da size avantaj sağlıyor. Örneğin Türkçe aramalarda Türkiye'deki bir Host firmasında bulunan bir web sitesinin Amerika'da bir Host firmasında bulunan bir web sitesinden az da olsa daha avantajlı olduğu biliniyor.

Robots.txt dosyasının kullanımı

Bunun sıralamaya bir etkisi yok ama sizin sıralamada hiç yer almamanızı sağlayabileceği için önemli. Arama motorlarında yer alabilmenin ilk şartı onların tarayıcılarının web sitenizi sorunsuz tarayabilmeleridir. Bunu sağlayanda robots.txt dediğimiz dosyadır. Google artık bu dosyadaki sorunları direkt olarak web sitesi sahibine bildiriyor. Sitenizin bir robots.txt dosyası olduğuna ve arama motorlarını engellemediğine emin olun.

URL isimleri

Ana sayfa için geçerli değil fakat diğer sayfalarda URL yani web sitesinin adresi önemlidir. Bunların mümkün olduğu kadar kısa ve akılda kalıcı olması önemlidir. "Kurabiye Tarifi" sayfası için "kurabiye-tarifi" ismi idealdir. Bunu daha fazla uzatmanın ya da 2-3 anahtar kelime daha eklemenin manası yok. Bunun arama sıralamasına etkisi az olmasına rağmen ziyaretçi açısından faydası büyüktür. Benim bu konudaki tavsiyem gereksiz her şeyi çıkartmanız ve tek bir anahtar kelimeye odaklanan en kısa ismi kullanmanızdır. Örneğin adresteki www ve sona eklediğiniz html kısmı tamamen gereksizdir. Bunun yerine "http://yazarokur.com/kurabiye-tarifi" şeklindeki adres mükemmel bir örnek. Unutmayın ziyaretçiniz için www ya da sonda. html olmasının hiçbir anlamı yoktur.

Sayfa başlığı (title) nasıl olmalı ve ideal uzunluğu

Arama motoru optimizasyonundaki en önemli öğe sayfa başlığıdır. Nasıl adı olmayan bir kitap saçma olacaksa sayfa başlığı olmayan bir web sitesi de aynı duruma düşer. Sayfa başlığını html kodu olarak title etiketi ile sayfaya yazdırırız ve kullandığınız internet tarayıcısının (Firefox, Chrome ya da İnternet Explorer) en tepesinde görünür. Aranan bir kelimede üst sıralarda yer almak için şart olmasa bile o kelimenin sayfa başlığında yer alması size çok büyük avantaj sağlar.

Şimdi gelelim sayfa başlığının nasıl olması gerektiğine. Her arama motorunda farklıdır fakat ideal başlık uzunluğu 65-70 karakter olmalıdır. Hedeflediğiniz anahtar kelimenin başlıkta bulunması ve mümkünse ilk sırada bulunması size avantaj sağlar.

Bunun dışında yaygın olan bazı ipuçları da mevcut. Bunları örnek ile açıklamak gerekirse. Örneğin hedeflediğimiz kelime "Kurabiye Tarifi" ve diyelim ki Google sayfa başlığına 100 puan veriyor. Eğer kelime aynen sayfa başlığında geçerse 50 puan alıyorsunuz. Eğer sayfa başlığı sadece hedeflediğiniz anahtar kelimeden oluşuyorsa kalan 50 puanı da alıyorsunuz. Fakat diyelim ki Başlığınız "Kurabiye Tarifi Konusunda En İyi Site". Kelime aynen bulunduğu için 50 puan alıyorsunuz. Geri kalan 50 puanı başlıktaki tüm kelimelere bölüyorsunuz fakat ilk sırada olan en yüksek puanı alıyor ve azalan sırada devam ediyor. 7 Kelimeden oluştuğu için kelimeler sırası ile 15, 11, 9, 7, 4, 3, 1 değerler alsın. Buna göre siz ek olarak 26 puan daha alacaksınız. Bunun tamamen varsayım olduğunu unutmayın fakat sayfa başlığını seçerken hedeflediğiniz anahtar kelimenin bulunmasına ve mümkünse ilk sırada yer almasına önem gösterin.

Son olarak aynı kelimeyi sayfa başlığından tekrar etmenin hiçbir faydası yoktur ve dahası 2 veya 3'ten fazla tekrar etmesi sayfa değerinizi düşürebilir. Aynı şekilde aşırı uzun ve sadece anahtar kelimelerden oluşan sayfa başlıklarından kaçının.

Sayfa açıklaması (description) nasıl olmalı ve ideal uzunluk

Açıkçası arama sıralamasına hiçbir etkisi yoktur fakat pazarlama ve cezbetme etkisi çok yüksek olduğu için tavsiye edilir fakat bu da artık değişiyor. Arama sonuçlarında sayfa başlığı ile birlikte description etiketinde kullandığınız ve sayfanın içeriğini özetleyen tanıtım yazısını görürsünüz. Güzel bir tanıtım yazınız varsa bunu gören kişinin tıklama ihtimali daha yüksektir. Fakat bunun sıralamaya bir etkisi yoktur ya da olsa da çok çok çok azdır ve yakın zamanda keywords etiketi gibi kaldırılması muhtemeldir çünkü gizli bir bilgidir ve bu yüzden suistimal edilmesi çok kolaydır. Zaten artık Google bu tanıtım bilgisi yerine kendi tarayıcısının seçtiği içeriği göstermeye başladı ve bu da benim iddiamı doğrular nitelikte. Bu yüzden bu etiketin içini anahtar kelimeler ile doldurmak yerine güzel bir tanıtım yazısı yazmanız daha faydalı olacaktır.

Dikkat etmenin gereken ideal sayfa açıklamasının 150-160 karakter arasında olmasıdır. Eğer sayfa açıklamasını anahtar kelimeler ile doldurursanız arama motorlarındaki değerinizi de düşürürsünüz. Birçok arama motoru optimizasyonu uzmanı burada anahtar kelimenin iki kez kullanılmasını tavsiye eder. İsterseniz bu şekilde de deneyebilirsiniz.

İçerik başlıkları (h1, h2, h3)

Sayfanın bir başlığı olduğu gibi içeriğin de bir başlığı vardır. Bunu html etiketlerinden H1 ile yapıyoruz. H1, ilk ve asıl içerik başlığıdır. Daha sonra alt başlık olarak h2 gelir ve onun alt başlığı olarak h3 gelir ve öyle devam eder. Burada dikkat etmeniz gereken kesinlikle H1 başlığı kullanmanız ve anahtar kelimenizin başlık içerisinde olmasıdır. Genel kanı her sayfanın odaklandığı tek bir içerik olmasıdır ve bu yüzden tek bir H1 başlığının bulunmasıdır. H2 ve H3 başlıklarından ise birden fazla bulunabilir. H2 ve H3 başlıklarında anahtar kelimenin aynısının olması yerine değişik versiyonlarını kullanmanız daha faydalı olacaktır. Sayfa başlığı ile içerik başlığının bire bir aynı olmamasına da özen gösterin.

İçerik

En yaygın söylem içerik altındır elmastır pırlantadır vs. fakat kimseye faydası olmayan bir içeriğin sitenize de faydası olmaz. Size nasıl bir içerik yazmanız gerektiğini söyleyemem ama içerik hazırlarken bunun birilerinin ilgisini çekebilecek faydalı bir şeyler olmasına dikkat edin. Özen göstermeniz gerekenler ise gayet basit.

Birincisi içeriğin başka yerden kopya olmaması gerekir. Google Panda güncellemesi ile artık bu tarz bire bir ya da büyük oranı kopya içerik barındıran sitelerin değerleri düşürülüyor. Bu yüzden kendiniz oturup güzel bir içerik hazırlayın. İçeriğin uzunluğu hedeflediğiniz anahtar kelime konusunda size pek bir fayda sağlamaz. Uzun içerik tavsiye edilmesinin tek nedeni içinde birçok farklı kelimeler barındıracağı için pek çok arama sonucunda görüneceği için daha fazla ziyaretçi getirmesidir. Fakat dediğim gibi tek bir hedef anahtar kelimeniz varsa içeriğin uzunluğunun pek bir önemi yoktur. Google tek bir paragrafın bile sayfanın özgün içerikli olması için yeterli olduğunu açıkça belirtti. Örneğin kısa fakat özgün bir fıkra ya da espri pek çok kişinin hoşuna gidebilir ve her yerde paylaşılır ve bu sayede arama sonuçlarının en tepesine yerleşebilirsiniz. İçerik uzunluğundaki genel tavsiye ise 200-300 kelimeden oluşmasıdır.

Dikkat etmeniz gereken diğer şey ise içeriğinizde hedef anahtar kelimenizin en azından bir kez geçmesi ve içeriğin tamamen onunla alakalı olmasıdır. İçerik konusunda bazı ipuçları mevcuttur fakat bunların kaynağı aslında "nasıl iyi bir kompozisyon yazılır" sorusundan gelir. Bunları tek tek açıklamama izin verin.

İlk olarak anahtar kelimenin ilk paragrafta ve son paragrafta yer alması tavsiye edilir. Bunun nedeni bilindiği üzere kompozisyonun ilk ve son paragrafı sayfanın içeriğinin özeti olmasıdır. Böylece bir anlamda arama motorlarına "içerik bu anahtar kelime ile de ilgilidir" mesajı vermiş oluyorsunuz.

Diğer hile anahtar kelimenin kalın yazı tipi ile kullanılmasıdır. Kompozisyonlarda kalın yazı tipi kelimenin önemini arttırmak için kullanılır ve böylece arama motorlarına kelimenin içerik içinde önemli bir yerinin olduğunu söylersiniz. Aynı şekilde altı çizili ya da italic dediğimiz hafif eğimli yazı tipide aynı amaç için kullanılır.

Sonuncu hile ise anahtar kelimenin içerik içinde belli oranda tekrar ettirilmesidir. Örneğin 100 kelimeden oluşan bir içeriğiniz varsa anahtar kelimenin 2 ile 5 kez arasında kullanılması tavsiye edilir. Önceden ne kadar çok kullanırsanız etkisi o kadar fazla oluyordu ve bu yüzden birçok SEO uzmanı binlerce anahtar kelimeli gizli şekilde sayfalara yerleştirirlerdi. Google böyle bir oran olmadığını belirtiyor ve dahası çok sık anahtar kelime kullanımının sayfanın değerini düşürdüğünü belirtiyor. Bunu denemeniz mümkün fakat aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Sayfadan link vermek

Birçok kişiye bu acayip gelebilir fakat sayfadan kalitesi yüksek ilgili bir siteye link vermek sayfa değerini arttırıyor. Arama motorlarının sayfa değerini anlamaları konusundaki en büyük yardımcıları paylaşılan linklerdir ve bu yüzden değim yerinde ise organik olarak yapılan link paylaşımlarını desteklerler. Bu yüzden içeriğinizde kalitesi yüksek ve sayfa içeriği ile ilgili bir siteye link vermeniz size fayda sağlar.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcut.

Birincisi link verdiğiniz sitenin arama motorlarının gözünde itibarı olmasına özen gösterin. Spam olarak adlandırdığımız tarzdaki sitelere link vermeniz sizin sayfa değerinizi düşürür.

Diğer dikkat etmeniz gereken ise hedef anahtar kelimeniz ile link vermemenizdir. Örneğin hedef anahtar kelimeniz Kurabiye Tarifi ise bu kelime ile link vermeyin. Bu bir varsayım olmasına rağmen bir anlamda arama motorlarına ben bu konuda yazdım ama benden daha iyisini burada bulabilirsiniz demek gibi olabilir.

Resimlerin optimizasyonu

Görsellik açısından resimler vazgeçilmez öğelerdir. Fakat Arama motorları resimlerin gerçek içeriklerini henüz yüzde yüz okuyamamaktadırlar. Bu yüzden resmin içeriğini anlamak için iki şeye bakarlar.

Birincisi resmin dosya ismidir. Bu yüzden saçma sapan resim isimleri yerine resmi açıklayan isimler koymaya özen gösterin. Örneğin "abc123.jpg" yerine "kurabiye-tarifi.jpg" şeklinde bir isim daha uygundur.

İkincisi ise resmin başlığıdır. Bunu da img etiketinin alt özelliği ile yapabiliriz. Bu şekilde resimleri tanımlamadaki amaç arama motorlarındaki resim arama sonuçlarında yer alabilmektir. Bu arama sonuçları direkt olarak resmin bulunduğu sayfaya yönlenir.

Canonical etiketi

Türkçe karşılığı için sayfanın sabit adresi diyebiliriz. Özellikle Google Panda güncellemesinden sonra vazgeçilmezler arasında yer aldı. Bu etiket ile bir anlamda arama motorlarına sayfanın gerçek adresini söylüyorsunuz. Örneğin arama motorlarınız gözünde "yazarokur.com" ile "www.yazarokur.com" farklı iki adrestir fakat ikisinin de içeri bire bir aynıdır. Bu sorunu çözmek için ya birini diğerine yönlendirmeniz gerekir ya da canonical ile arama motorlarına bunların aynı olduğunu bildiğinizi ve hangi adresi kullanmaları gerektiğini söylemeniz gerekir.

Diğer bir örnek olarak alışveriş sitelerini gösterebiliriz. Alışveriş siteleri site içindeki hareketlerinizi takip edebilmek için size otomatik bir numara verir ve bunu genelde adres kısmında taşır. Ortaya şöyle bir görüntü çıkar: "yazarokur.com/?session=123456". Arama motorlarının gözünde "yazarokur.com" ile bu adres farklı sayfalardır fakat bire bir aynıdır. Bunu engellemek için canonical kullanılması gerekir.

Google Panda güncellemesi sonrası aynı içerikli sayfalar değer kaybına neden olur ve bunları engellemenin en iyi yolu canonical kullanmaktır. Arama sonuçlarında değer kazanmanıza fayda sağlamaz fakat değer kaybetmenize engel olur.

Web sitesinin hızı

Google'un son zamanlardaki en açık algoritma değişikliği sayfanın hızıdır. Google artık sayfanın yüklenme hızını da algoritmasına kattığını açıkladı. Bu yüzden sayfanızdaki gereksiz şeyleri kaldırmanız, resimleri kullandığınız boyutlarda saklamanız(html konu ile küçültmek yerine istediğiniz boyutlara göre küçültüp öyle kullanmanız), gereksiz javascript ya da css dosyaları kullanmamanız, mümkünse flash gibi öğelerden kaçınmanız yapmanız gerekenlerin başında geliyor. Site hızını arttırmanın birçok yolu mevcut ve bunun için bir uzman yardımı almanız gerekiyor. Database sorgularının optimizasyonu, dns ayarları, server ayarları, css ve javascript optimasyonları gibi bir çok yol mevcuttur fakat ilk belirttiklerime dikkat etmeniz ortalama kullanıcılardan daha iyi olmanızı sağlar.

SSL kullanımı

Sitenizin SSL kullanmasının arama sonuçlarına etkisi çok düşük olsa da hiç yoktan iyidir diyebiliriz. Sitenin SSL sahibi olması arama motorlarına kalite sinyali verir ve bu da onların gözündeki itibarınızı arttırır. Özellikle Google artık SSL kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyor ve bu yüzden SSL kullanan sitelere az da olsa ekstra kredi verdiğine inanılıyor.

Site haritası

Sitenizin değerini arttırmaz fakat arama motoru tarayıcılarının işini kolaylaştırdığı için sitenizin daha iyi taranmasını ve bazı sayfaların kaza eseri taranmamasını engeller. Bu yüzden site haritasına sahip olmak sitenizin arama motorları tarafından daha kolay ve hızlı taranmasını sağlar. Web sitenizin en önemli sayfalarını site haritanıza yerleştirip sitenizin ana sayfasından site haritanıza link vermeniz tavsiye edilir.

HTML optimizasyonu

Her şeyin olduğu gibi sitenizi görünür kılan kod olan HTML'inde belli standartları vardır ve arama motoru tarayıcıları bu standartları kullanarak sayfanızın içeriğini okumaya çalışır. Eğer bu standartlarda yanlışlıklar yaparsanız arama motoru tarayıcılarının sayfa içeriğini farklı şekilde okumasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden sitenizi http://validator.w3.org/ adresinden sitenizi tarayabilir ve sorunları görebilirsiniz. Hataların çözümü teknik bilgi gerektirdiği için hemen endişeye kapılmayın. Arama motorları bu hatalara fazla önem vermezler fakat eğer çok fazla hata mesajı görüyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Site içi link sayısı

Bir zamanlar bir sayfada en fazla 100 tane link olması tavsiye edilirdi fakat artık böyle bir limit yok. Tabi bunu abartmamakta gerekiyor. Arama motoru tarayıcıları sayfanızı tararken sayfada bulunan link sayfalarına da tek tek giderler ve onları da tararlar. Eğer bir sayfa çok fazla sayıda link içeriyorsa bu arama motoru tarayıcılarının işini zorlaştırır ve bazı sayfaların taranmamasına neden olabilir. Bu yüzden her sayfadaki link sayısının mantıklı bir sayıda tutulmasında yarar vardır. Aşırıya kaçınılması durumunda ise arama motorları bu sayfaları spam olarak görebilir ve sayfa değerinizi düşürebilir.

Oy Ver

 
Oy: 28
 
Puan: 8.1
 
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Yorumlar

:: Yazı Bilgisi ::
Toplam Oy: 28 • Puan: 8.1 • Oy Ver
Toplam Yorum: 0 • Yorum Yaz
:: Yazıyı Paylaş ::
:: Blog Bilgisi ::
SEO - Arama Motoru Optimizasyonu
SEO - Arama Motoru Optimizasyon Başlangıç Rehberi.

:: Diğer Yazılar ::
:: Editör Tavsiyesi ::
reklam veriletişim • 2021 YazarOkur Blog