Chelsea Gerçekleri

Aslında daha geçen sene yazmak istiyordum ama bir türlü fırsatım olmadı. Bir sezonu domine edipte bir sonraki sezon bir takım nasıl dibe vurur, herkesin sorduğu sorulardandı. Aslında herkes Mourinho gidince işlerin düzeleceğini sandı ama pek fazla kimse asıl sorunun futbolcular olduğunu pek göremedi. O yüzden zaten bu yazıyı yazma isteği duydum.

Uzun zamandır İngiltere ligini takip ediyorum ve Chelsea’nın domine ettiği sezonda şampiyon olması benim için biraz sürpriz oldu. Onların şampiyon olmasından daha çok rakipleri hediye etti diye düşünüyordum. Haklı olduğum aslında geçen sezon da ortaya çıktı. Düşünsenize Arsenal, Liverpool, iki Manchester ve Chelsea takımları varken Leicester City çıkıp şampiyon oldu. Yani asıl büyükler o kadar kötü haldeki işi biraz ciddiye alanın şampiyon olması kaçınılmaz bir hale gelmişti. Chelsea de kötü kadrosuna rağmen bu yüzden şampiyon olmuştu ama bunu pek kimse göremedi.

Gelelim ondan sonra olanlara. Geçen sezon başlarken zaten işlerin daha kötüye gideceğini görmüştü. Mourinho gibi bir hocanın nasıl olup da böyle bir takıma ekstradan bir hafta izin verdiğini ve hiç transfer etmediğine baya şaşırmıştım. Eksikler o kadar açıktı ki, sanırım o da bir anlık kolaycılığa kaçmıştı. Şimdiler de aslında transferler istediği ama gerçekleşmediği ortaya çıkıyor. O yüzden pek günahını almayayım ama yine de sesini daha fazla duyurup bir şeyler yapması gerek diye düşünüyorum.

Buraya kadar işin düşünce kısmıydı. Şimdi biraz takımdaki sorunları yazmak istiyorum. Benim açımdan dörtlü savunma yapacak olan takımdaki iki liberodan birinin tecrübeli, diğerinin ise daha genç ve tamamlayıcı olması gerekir. Bu yoksa her türlü sorun yaşıyorsunuz. Chelsea’nin bir sezon domine olmasının nedeni de bir bakıma buydu. Terry mükemmel tecrübe kısmını oluşturuyordu ve Cahill de tamamlayıcıydı. Bu yüzden ortada pek sorun yaşamadılar. Fakat Terry yaşı nedeni ile eski ritmini artık bulamamaya başladı. Bu da Cahill’in aslında ne kadar yetersiz olduğunu ortaya çıkarttı. Yanına Zouma geldi ama Zouma derleyici değil, tamamlayıcıydı ve bu yüzden ikili bir türlü oturamadı. Mourinho Terry’ye güvenip yeni bir derleyici bulmadı ya da Cahill’in yeterli tecrübeye kavuştuğunu düşündü, bilemiyorum ama Conte gibi bir hocanın geçen sezondan sonra nasıl olurda bunu görüp birini almadığına çok şaşırmıştım. Şimdi aslında bu tarz oyuncuları istediğini okuyoruz ve yönetim hiç birini alamayınca mecbur diğer tamamlayıcı olan David Luiz’i aldıklarını gördük. Ama dediğim gibi iki tamamlayıcı ile bu işler olmaz.

Chelsea’nin diğer sorunu defansın kanatları. Ivanovic artık yaşlılığın etkisi ile ileri çıkış yapamıyor. Dahası ağırlaştığı için bire bir de savunamaz hale geldi. Buna rağmen bir sağ bek alınması. Hadi sağ bek bulamıyorsun, en azından bir sol bek al ve asıl alanı sağ bek olan Azpilicueta’yı sağa kaydır. Herkes onun solda ne kadar başarılı olduğunu konuşuyor ama ben aynı görüşte değişim. Tamam defansif olarak iyi ve çok mücadeleci ama sol ayağı hiç olmadı için ileri çıkışları yapamıyor. Bu bindirmeler olmadı için de Chelsea ilerde baskı kuramıyor. Kimse bunu pek konuşmuyor ama Azpilicueta’nın kanat çizgisine inip ortasını gören var mı? Geçen sezon hangi maç olduğunu hatırlamıyorum ama Azpilicueta sağ kanatta, Baba Rahman sol kanatta yer almış ve ilk kez Chelsea kanatlardan rakibe baskı kurabilmişti. Ama devamı gelmedi, nedeni ise Rahman’ın gerçekten yetersiz olmasıydı.

Geçen sene orta üçlü Matic, Fabregas ve Oscar düzenindeydi. Mourinho’nun şansına ilk ikisi çok formsuz, üçüncüsü ise ne olduğu belli değildi. Conte bunu iyi gördü ve en azından Kante’yi aldı ama Matic ile birlikte oynatmasını pek anlamadım. İki savunmaya dayalı orta saha olunca ikisi birbirine güveniyor ve ikisi de görevini tam yapamıyor. Bunu maçlarda görüyoruz. Neden Fabregas ya da Oscar’ı yedeğe itebilecek biri alınmadı anlamıyorum. Şimdi Conte orada alternatif bulamıyor ve bunun bedelini ödüyor. Dahası hem Oscar hem de Fabregas şut tehdidi olan isimler değil. Geçen sezon Chelsea’nın rakibe baskı kuramamasının nedenlerinden biri de buydu. Lampard’ın ayrılmasından sonra takımda şut tehdidi oluşturabilecek bir orta saha yok. Oscar ve Fabregas’ın kaç tane ceza sahası dışından şutunu gördünüz? Bunu gören rakipler ceza sahasına fazla kapanıyor ve açmak daha zor oluyor. Bunu hem Mourinho’nun hem de Conte’nin görememesi beni oldukça şaşırtıyor.

Gelelim kanatlara. Hazard kendi kariyerini bitirme noktasına geldi zaten. Onun hakkında pek bir şey yazmak gerekmiyor. Mükemmel oynadığı zamanlarda da daha ileri gidebileceğini düşünmüyordum. Çünkü kendini hiç geliştirmeden aynı temele dayalı oynuyor. Top ayağında iken topu kendisine bu kadar yakın tutup da bu kadar hızlı olan başkası yok ama hepsi bu. Topu aldığında bu özelliğini kullanarak rakibi geçmeye çalışıyor. Rakipler de bunu ezberlediği için mesafe koyuyorlar. Ceza sahasına girdiğinde yüzde doksan topu sağ ayağına çekip uzak köşeye şutluyor. Bu da artık bilenen bir gerçek. Çok nadir sol yanına çekip yerden ortaya şutluyor. Bunda da rakipler önüne yatıp kaymak yerinde ayakta durmanın yeterli olduğunu gördüler. O yüzden artık bunları yediremiyor ve bunlar dışında da kendini hiç geliştirmedi. Sonuç hüsrana gidiyor.

Diğer tarafta ise geçen senenin en formda ismi Willian var. Formsuz Oscar yerine neden 10 numaraya çekilip en azından şut tehdidi oluşturmadığını pek anlamadım. Belki yerine başkası olmamasındandır. Mourinho’nun Pedro’yu hep bu amaçla aldığını düşünüyordum. O da pek sağlıklı kalamadı. Conte bunu gördüğü için Batshuayi’niyi aldığını düşünüyorum. Ama pek uygulamaya geçmedi daha.

Son olarak Costa var. Onun ki zaten hocasına ihanetti. Bana göre en iyi forvetlerden bir tanesi ama hocasına yaptığı affedilir tarzda değil.

Son olarak Chelsea nasıl düzelir geliyor. Bana göre Terry’nin alternatifi düzenleyici birinin olması gerek. Zouma zaten mükemmel bir tamamlayıcı rolünde. Ivanovic yerine kaliteli bir sol kanat alınıp Azpiliueta sağa kaydırılmalı. Bu şekilde kanatlardan rakibi baskı altına alabilirler. Göbekte Kante ya da Matic tek olması şart görünüyor. Önüne kim geleceği ise belirsiz çünkü elde kimse yok. Fakat Matic-Oscar ikilisinden daha çok Fabregas-Willian ikilisinin daha efektif olacağını düşünüyorum. Tabi Willian’ı ortaya çekince kanat için Batshuayi ya da Pedro kalıyor. Hazard’ın yerine ise zaten kimse yok. Yani ortada ne yapsan elinde patlayacak gibi bir görüntü var. Hala nasıl olurda ileriye dönük bir orta saha almadılar anlamıyorum.

Mourinho basın toplantısında oyuncularını olmamaları gereken seviyenin üzerine taşıdığını söylemişti. Bence tamamen haklı. Rakiplerin de payı var ama haklı. Geçen sezonki resme rağmen bu sezona da aynı girmeleri ise yönetimin akılsızlığı. Sanırım gerçekten sorunu Mourinho’da görüyorlardı.

Oy Ver

 
Oy: 0
 
Puan: *
 
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Yorumlar

:: Yazı Bilgisi ::
Toplam Oy: 0 • Puan: * • Oy Ver
Toplam Yorum: 0 • Yorum Yaz
:: Yazıyı Paylaş ::
:: Blog Bilgisi ::

:: Diğer Yazılar ::
:: Editör Tavsiyesi ::
reklam veriletişim • 2022 YazarOkur Blog